A labdarúgás története
Bármilyen hihetetlen, az idei világbajnoksággal nem történt más, csak a labdarúgás visszaköltözött szülőföldjére, Ázsiába. Mai ismereteink szerint a világ legnépszerűbb sportja ugyanis Kínában született, közel kétezer évvel ezelőtt. A hosszú története során akadtak meglehetősen extrém variációk is.
Az első feljegyzések e fontos ügyben az időszámításunk utáni 200 körül keletkeztek. Ekkor a kínaiaknál egy olyan játék hódított, amelynek a lényege egy szőrrel és tollal kitömött bőrlabdával való cselezés volt. A labdát egy 30-40 centiméter széles, hálóval ellátott célba kellett juttatni. A kéz használata nem volt megengedett, csak a láb, fej, hát és váll. Feltételezések szerint az ókori Kína focistái technikailag nagyon képzetteknek kellett lenniük. A pontosság – no meg a lokálpatriotizmus - kedvéért jegyezzük meg, hogy Európa már a kezdetekben is nagyon ott volt e téren, hiszen mind a görögök, mind a rómaik játszottak olyan sportokat, amelynek a lényege a labdaterelés, a passzolás és a gólszerzés volt.
A modern értelemben vett labdarúgás bölcsője Anglia volt, valamikor a 14. században. Az első labda a legenda szerint egy dán bandita feje volt, de a játék képe másban is eltért kissé a mai meccsektől. A parasztok és iparosok által űzött sport nemcsak mélyen lenézett volt az arisztokraták által, de olykor még a betiltása is felvetődött. Nem véletlenül. Az egész napos mérkőzések ugyanis jórészt nem voltak mások, mint kemény tömegverekedések. Falvak, városrészek játszottak egymással, olykor 500-1000 körüli részvevőkkel, a "kapuk" olykor 5 kilométeres távolságra voltak egymástól. A törött ablakok és lábak mellett nem volt ritka a halálos áldozatokat követelő összecsapás sem.
A nemesség azért is haragudott ezen elharapódzó szabadidős tevékenységre, mert a férfiakat nemcsak munkájuktól vonta el, de vallásuk gyakorlásától és katonai továbbképzésüktől is. De a játékőrület feltartóztathatatlan volt. Olyannyira, hogy elkerülhetetlenné vált bizonyos szabályok felállítása. 1801-től már hivatalosan is ugyanannyi játékosnak kellett lennie mindkét csapatban – általában 15-20-, nagyjából a mai méretűre limitálták a játékteret, s a kapuk kezdtek hasonlítani a maiakhoz. Az 1870-es években alakult ki a 11 játékosos csapatforma. Kezdetben a 9 csatár 2 védő felállás volt a divat, s a kapus fogalma még egy jó évtizedig ismeretlen volt.
Közben fontos egyéb vonatkozású események történnek. 1857-ben Sheffieldben megalakul az első labdarúgó klub, amelyet számos más követ. 1863. október 26. valószínűleg a legfontosabb dátum a futball történetében. Ekkor alakul meg az angol labdarúgó szövetség, amelyet később 140 követ a világ minden táján, végképp nemzetközivé téve a sportot. (Itt jegyezzük meg, a labdarúgás angol neve, a soccer a szövetség-centrikusságból jött. A szövetség angol rövidítése: assoc.)
A sportág vezető testületét, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetséget (FIFA) 1904-ben alapították, azzal a céllal, hogy összehangolják a nemzeti szövetségek tevékenységét. A szervezet munkájának eredményeként rendezik meg az első labdarúgó világbajnokságot 1930-ban. Gyakorlatilag ennek az eseménynek a következményeként vált a labdarúgás világunk legnépszerűbb játékává. |